Skip to content

Změny v knihovně

napsal spravce, 06. 06. 2019

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE

Naše knihovna přechází na celosvětově rozšířený knihovní systém Koha. S tímto systémem přichází různé změny i pro vás čtenáře. Na ty zásadní chceme nejprve touto cestou uživatele knihovny upozornit. Ostrý start spustíme až 2. září.

Všechny změny vám rádi vysvětlíme a zdůvodníme. Nebojte se zeptat ať už přímo v knihovně nebo přes email/facebook apod.

On-line katalog

Katalog pro vyhledávání a práci s vaším čtenářským účtem je jiný, než jste ho znali, ale nabízí více možností. Vyhledávání funguje podobným způsobem. Můžete si zde prodlužovat výpůjčky, rezervovat knihy apod.

Pokud budete mít jakékoli potíže s přihlášením nebo vyhledáváním, ptejte se přímo v knihovně, rádi vám pomůžeme a vše vysvětlíme.

Průkazka čtenáře

Výpůjčku nelze provést bez kartičky čtenáře. Ano, známe tváře našich čtenářů, ale počítač tuto vlastnost nemá. Stejně jako bankomat nevydá peníze bez karty.

Také nelze půjčovat knížky pro několik osob na jednu průkazku (vzhledem ke zpřísňující se ochraně osobních údajů – GDPR).

(Př. s kartičkou jiné osoby –  např. manželky přichází její manžel.)

Upomínky

Změna: 1 Kč za 1 dokument a 1 den. Příklad: Za deset knížek vrácených pět výpůjčních dní po termínu nyní tedy čtenář zaplatí 50 Kč namísto dosavadní dvacetikoruny. Stejně tak ale za zpoždění dvou knih o jeden den je to pouze dvoukoruna. Systém je tedy spravedlivější. (Dříve byl paušální poplatek 20,- Kč)

Upozornění

Čtenáři, kteří uvedou svůj e-mail, budou pět dní před koncem výpůjční lhůty upozorněni, že se blíží čas vrácení knížek. Případně mohou dostat upozornění přes sms na uvedené telefonní číslo.

Prodloužení

O prodloužení je třeba výslovně požádat nebo si jej provést samostatně přes internet, ovšem knihy lze prodlužovat nejdříve 14 dní po půjčení.U rezervované knihy není možné výpůjční lhůtu prodloužit vůbec.

Čtenářské konto

Přihlašovacím jménem do on-line katalogu bude e-mail čtenáře a heslo takové, které si čtenář zvolí.

Informace

Ve studovně vás rádi naučíme s novým systémem pracovat, aby pro vás bylo snadné se k vašemu účtu přihlásit, prodloužit výpůjčky nebo vyhledávat v katalogu knížek. Vše pohodlně i přes váš mobilní telefon.

 

Vážení uživatelé knihovny, děkujeme vám za trpělivost s různými problémy, které celý přechod budou provázet. Věříme, že až se podaří všechny tyto drobnosti vyřešit, budeme my i vy s novým systémem spokojení.

Publikováno v kategorii → Aktuálně, Co se chystá, Provozní informace