Skip to content

Změny v knihovně

napsal spravce, 06. 06. 2019

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE

Naše knihovna přechází na celosvětově rozšířený knihovní systém Koha. S tímto systémem přichází různé změny i pro vás čtenáře. Na ty zásadní chceme nejprve touto cestou uživatele knihovny upozornit. Ostrý start spustíme až 2. září.

Všechny změny vám rádi vysvětlíme a zdůvodníme. Nebojte se zeptat ať už přímo v knihovně nebo přes email/facebook apod.

On-line katalog

Katalog pro vyhledávání a práci s vaším čtenářským účtem je jiný, než jste ho znali, ale nabízí více možností. Vyhledávání funguje podobným způsobem. Můžete si zde prodlužovat výpůjčky, rezervovat knihy apod.

Pokud budete mít jakékoli potíže s přihlášením nebo vyhledáváním, ptejte se přímo v knihovně, rádi vám pomůžeme a vše vysvětlíme.

Čtenářské konto

Přihlašovacím jménem do on-line katalogu je u většiny čtenářů koncové šestičíslí z jejich průkazky a heslo takové, které si čtenář zvolí. Vše můžeme vyřešit během vaší návštěvy v knihovně/studovně.

Průkazka čtenáře

Výpůjčku nelze provést bez kartičky čtenáře. Ano, známe tváře našich čtenářů, ale počítač tuto vlastnost nemá. Stejně jako bankomat nevydá peníze bez karty.

Také nelze půjčovat knížky na kartičku jiné osoby (vzhledem ke zpřísňující se ochraně osobních údajů – GDPR).

Příklad: s kartičkou jiné osoby –  např. manželky přichází její manžel.

Upomínky

Změna: 1 Kč za 1 dokument a 1 den. Příklad: Za deset knížek vrácených pět výpůjčních dní po termínu nyní tedy čtenář zaplatí 50 Kč namísto dosavadní dvacetikoruny. Stejně tak ale za zpoždění dvou knih o jeden den je to pouze dvoukoruna. Systém je tedy spravedlivější. (Dříve byl paušální poplatek 20,- Kč)

Upozornění

Čtenáři, kteří uvedou svůj e-mail, budou pět dní před koncem výpůjční lhůty upozorněni, že se blíží čas vrácení knížek. Případně mohou dostat upozornění přes sms na uvedené telefonní číslo.

Prodloužení

Prodloužení výpůjček můžete sami provést v on-line katalogu nebo o prodloužení požádat při návštěvě knihovny (knížky se při vaší návštěvě neprodlužují automaticky, je třeba požádat), případně telefonicky. Ovšem výpůjčky lze prodlužovat nejdříve 14 dní po zapůjčení. U rezervované knihy není možné výpůjční lhůtu prodloužit vůbec.

Informace

Ve studovně vás rádi naučíme s novým systémem pracovat, aby pro vás bylo snadné se k vašemu účtu přihlásit, prodloužit výpůjčky nebo vyhledávat v katalogu knížek. Vše pohodlně i přes váš mobilní telefon.

 

Vážení uživatelé knihovny, děkujeme vám za trpělivost s různými problémy, které celý přechod budou provázet. Věříme, že až se podaří všechny tyto drobnosti vyřešit, budeme my i vy s novým systémem spokojení.

Publikováno v kategorii → Aktuálně, Co se chystá, Provozní informace