KHNIHOVNICKÝ MIŠ-MAŠ č.4

Milé děti, maminky a tatínkové,

knihovna má sice již otevřeno, přesto pokračujeme v soutěži pro děti na dálku, abychom vás potěšili. Připravili jsme pro vás knihovnický MIŠ-MAŠ – tedy bláznivou neuvěřitelnou míchanici všeho možného i nemožného. A když se k tomu přidá zlá čarodějnice Kovidíra, to je teprve panečku Mišmašák 😮 Tak si pojďte zasoutěžit a pobavit se.

Na webu a faceboku najdete přibližně jednou za dva týdny novou hádanku do MIŠ-MAŠE. Odpovězte vždy na email: knihovna@vamberk.cz, připište své jméno, příjmení a věk.

Každý, kdo se soutěže zúčastní, dostane malou milou odměnu. A tři výherci obdrží úžasnou tajnou cenu….

Předešlá kola soutěže najdete zde.

MIŠ-MAŠ č. 4

Ahoj děti,
Mišmašák se tedy opravdu snaží pomotat, co mu přijde pod ruku… Už je tu počtvrté a tentokrát se vrhnul přímo po hlavě na vyprávění o našem městě.:-o
Prosím, pomožte nám, nebo tu zůstane úplně všechno vzhůru nohama!

Bylo nebylo…
bylo jednou jedno překrásné městečko, nejmalinkatější na celém světě…
Bylo tak maličké, že v něm bydleli jenom samí trpaslíci spolu s pidižvíky. Lebedělo si pěkně mezi lesy rozprostřené kolem horské říčky Ošklivice, která se stékala kousek za městečkem s velkou řekou Vrabčicí.
A už kdysi dávno dostalo svoje půvabné jméno – Vamprdeček
Tohle krásného městečko schované pod horama Vrabcovýma má ve svém znaku pěknou baculaťoučkou bílou žížalu s rohem na hlavě – to proto, že tu  byl v dávných dobách nalezen roh bájné Žížaly, která chrání všechny hodné lidi před temnými silami.
Dlouhé věky o Vamprdečku vůbec nikdo nic nevěděl a jeho obyvatelé byli moc a moc chudí, ale také moc a moc šikovní…A tak si žili a žili, někdy lépe, někdy hůře, ale stále chudě…až do jednoho dne.

A pak…. se to…. STALO!
Jedna z nejmocnějších podižvic města, Magdafóna Grambudlínová, přivezla z jedné daleké země do Vamprdečka překrásnou, ručně vyřezanou fajfku... No a protože Vamprdečtí měli šikovné ruce, postupně se tomuto umění učili, až se tak vyučili, že tu fajfku vyráběli maminky, babičky, holčičky i kluci a dokonce i tatínci a dědečkové… Uběhla ještě spousta let, než se tomuto řemeslu lidé naučili tak, aby se jim lépe žilo. A uběhly další desítky let, než se o téhle vamprdečkové fajfce dozvěděl celý svět…

A tak je tomu dodnes. Kdekoli ve světě řeknete, že jste z města Vamprdečka, každý ví, jakou krásu zde najde.A nejbohatší dámy světa se pyšní šaty ozdobenými právě něžnou vamprdečkovou fajfkou...

Však se tomuto městečku také ve světě dodnes říká FAJKOV

Nebo snad ne?
Každopádně by bylo dobře, aby se na tohle překrásné řemeslo nezapomnělo…Jestlipak taky dokážeš vyřezat vamprdečkovou fajfku?-:)Můžeš to zkusit.B-)

Váš Mišmašák
PS: mám vás moc rád…