Skip to content

Ďábel Valdštejn -přednáška 30.1.

« Návrat k událostem
Start:
30.1.2020
Adresa:
Česká republika

Josef Pepson Snětivý přichází s další zajímavou přednáškou.

rezervace: knihovna.dospeli@vamberk.cz

nebo osobně v knihovně.

 

Jen málokteré postavě našich dějin se dostalo takové pozornosti historiků, spisovatelů a umělců, jako frýdlantskému vévodovi a generalissimovi císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. Jeho vskutku mimořádný a dramatický osud, který jako by předem narýsoval horoskop významného astronoma, matematika a tehdy také astrologa Johanna Keplera, nás dodnes nepřestává vzrušovat. Zdá se, že je naplněn podivuhodným tajemstvím. Máloco tak fascinuje jako Valdštejnův závratný vzestup až do nejvyšších pater světské moci a slávy, po němž následuje strmý pád s cejchem zrádce a vyvrhele. Měl oprávněnou šanci stát se největším vojevůdcem třicetileté války, údajně sahal i po české královské koruně, skončil však jako „notorický říšský rebel“, pro kterého neexistoval jiný trest než zákeřná smrt z rukou irského žoldnéře.

Ano, Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, jak znělo celé jeho jméno, svým pozemským životem i posmrtným věhlasem daleko překročil české hranice. Vždyť jen do roku 1910 prý obsahovala valdštejnská bibliografie přes dva a půl tisíce titulů!

Jaký byl ale vévoda frýdlantský doopravdy, poodhrneme-li všeobecně rozšířenou – a obvykle nelichotivou – legendu? Na to v této přednášce, první ze dvou věnovaných Valdštejnovi, odpoví Josef Pepson Snětivý, spisovatel, hudebník a šéfredaktor Edice Český ČAS. Ponoříme se pod „oficiální“ fakta, aby před námi vyvstala nadčasovou osobnost, která ani zdaleka nebyla jen temná a negativní. Ano, císařský generalissimus byl mimořádně domýšlivý, arogantní a bezohledný, ale měl i příjemnější tvář. A o té se většinou mlčí…

snětivý_valdštejn_30.1.2020